Vážení zákazníci,
nabízím služby v broušení nožů, nůžek, zahradních nůžek, řezbářských dlát a nástrojů, plochých dlát, V-dlát, želez do hoblíků, nožů do sekaček.
K broušení používám:
– ke hrubé úpravě a opravě poškozeného ostří – stolní dvoukotoučovou brusku s kameny vlhčenými a chlazenými vodou
– k jemnějšímu broušení ostří pomaloběžnou vodou chlazenou brusku značky Tormek
– k dokončení ostří, tzv. obtahování používám hovězí kůži s lešticí pastou
Před nabroušením Vám zkontroluji ostří každého broušeného nože, zda má být broušení oboustranné či jednostranné, upravím a srovnám ostří do patřičného úhlu, který u daného nože má být.
Oboustranné broušení nožů:
Do této kategorie spadají běžné kuchyňské nože, které jsou používány v domácnostech. Ostří nože musí být pod stejným ostřejším úhlem z obou stran nože. Úhel broušení je jiný podle nože a účelu, ke kterému bude čepel používána.
Jednostranné broušení nožů:
Sem spadají například dláta, želízka do hoblíků, nůžky.
Ostrost nožů si po nabroušení můžete ozkoušet sami názorně: buď rozříznutím papíru, kde zkontrolujete čistotu řezu nože a případně oholením ochlupení třeba na ruce.
Určitě Vám na jazyk vyvstane i otázka: „Jak dlouho vydrží nabroušení nože?“
Samozřejmě toto závisí na více faktorech. Jako první je, z jakého materiálu je ostří nože vyrobeno. Zda je toto kvalitní ocel nebo běžně používaná. Dále na co má být nůž používán a na co ve skutečnosti je používán. A jako třetí faktor je intenzita používání naostřeného nože.
Samozřejmě ostřejší úhel ostří se otupí rychleji nežli tupější úhel (např. u pracovních nástrojů).Takže se bohužel nedá předurčit, jak dlouho vydrží kvalitně nabroušený nůž.